poniedziałek, 25 maja 2020 r.
imieniny obchodzą: Borys, Magda

Strona główna » Aktualności » Jasełka

Pierwsze jasełka (w roku 1223) urządził św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie w Greccio. Ojcowie i bracia franciszkanie przyczynili się do rozpowszechnienia zwyczaju jasełkowych misteriów. W Polsce już pod koniec XIII wieku pojawiły się figury, które przedstawiały scenę Bożego Narodzenia. Początkowo jasełka wystawiano w kościołach. Jednak w XVIII wieku w miarę wypełniania scenariuszy treściami świeckimi, zakazano organizowania jasełek w świątyniach. Pozostałością jasełkowych inscenizacji są powszechne dzisiaj w polskich kościołach ustawione w czasie Bożego Narodzenia kompozycje nieruchomych figur, przedstawiających adorację Dzieciątka.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie 22grudnia 2011 r. uczniowie Gimnazjum w Ogrodzieńcu -pod kierunkiem ks. Michała Kocjana i Anety Bednarz - przygotowali szkolne jasełka pt. „Dziś niebo się otwiera...” W tym roku w przedstawieniu brali udział uczniowie klasy I „a” i klas II oraz chórek.  Inscenizacja w oryginalny sposób przypomniała wszystkim zgromadzonym o wartościach, które mają szczególne znaczenie w życiu każdego człowieka. Wymowa dydaktyczna jasełek budzi nadzieję, że każdy uświadomi sobie, iż jedyną i trwałą wartością jest miłość.

Następnie odbył się konkurs kolęd i pastorałek, który przygotowała Ewelina Grimm- opiekun Samorządu Uczniowskiego.  Przedstawiciele każdej klasy zaśpiewali wybrane kolędy. Największy aplauz i I miejsce zdobyła klasa III „d” za wykonanie utworu „ Jest taki dzień”, II miejsce-ex aequo zajęły klasy: II „d”, która wykonała wzruszającą „Kolędę dla nieobecnych” i III „a”, która zaśpiewała  pastorałkę „Uciekali, uciekali”.
Uroczystość zakończyły życzenia świąteczne złożone wszystkim zebranym przez Panią Dyrektor Gimnazjum- Mirosławę Skwarek.

Aneta Bednarz

Złoto sprawdzamy w ogniu a przyjaźń w nieszczęściu. Sokrates