poniedziałek, 25 maja 2020 r.
imieniny obchodzą: Borys, Magda

Strona główna » Ciekawostki

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie udostępni całe archiwum Alberta Einsteina. Dzięki internetowi będziemy mogli zapoznać się zarówno z listami miłosnymi uczonego, jak i z jego notatkami, które tworzył pracując nad swoimi teoriami.

Inne ciekawostki:

• W 1958 roku swojej nagrody za Doktora Zywago nie mógł przyjąć Borys Pasternak. W swojej najsłynniejszej powieści rosyjski pisarz opowiedział o przed- i porewolucyjnych losach inteligencji. Władze komunistyczne uznały arcydzieło za utwór antyradziecki i zmusiły autora do odmowy jej przyjęcia.
  • W roku szkolnym 2011-2012 szkoła liczy 233 uczniów, dowożonych autobusami szkolnymi z terenu całej gminy. Żaden uczeń w szkole nie jest anonimowy.
  • Łzy są słone, ponieważ są wodnym roztworem przede wszystkim chlorku sodu. Chronią przed wysychaniem oka oraz działają przeciwbakteryjnie.
  • Pod wpływem kwaśnych potraw sztućce i naczynia aluminiowe uwalniają szkodliwy dla zdrowia glin.
  • Książka pachnąca ukazała się w Japonii. Jest to wyprodukowana na papierze specjalnie nasyconym zapachami, książka kucharska zawierająca kilkaset przepisów japońskiej kuchni. Wystarczy delikatnie potrzeć dłonią tekst wydrukowanego przepisu, a natychmiast wydziela się smakowity zapach opisanej potrawy.
Strona główna Drukuj dokument

Doskonałość tak samo nie jest nam dostępna jak niedoskonałość. Alfred de Musset