poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.
imieniny obchodzą: Jakub, Konrad

Strona główna » Ciekawostki

Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło The Birds of America (Ptaki Ameryki) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christies w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za - 8 mln 802 tys. 500 dolarów.

Inne ciekawostki:

• Brzydka wieża: W 1889 r. Francuzi postanowili zorganizować kolejną, jeszcze bardziej okazałą niż londyńską, wystawę światową. Jej symbolem uczynili wysoką na 300m stalową wieżę, zbudowaną na tę okazję przez Gustawa Eiffela, która była jednocześnie wejściem na teren targów. Wielu paryżan czekało z niecierpliwością końca wystawy aby tę obrzydliwość rozebrać. Na szczęście do tego nie doszło, a wieża stała się jedną z największych atrakcjo turystycznych miasta nad Sekwaną.
  • Samurajowie: W feudalnej Japonii szczególnie ważną grupę stanowili rycerze- samurajowie. Postępowali oni zgodnie z zasadami niepisanego kodeksu busido. Słynęli z niezwykłej sprawności fizycznej i perfekcyjnej umiejętności władania bronią, zwłaszcza mieczem.
  • Pierwsza książką wydaną w całości po polsku był Raj duszny - modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513r. przez Floriana Unglera.
  • W roku szkolnym 2011-2012 szkoła liczy 233 uczniów, dowożonych autobusami szkolnymi z terenu całej gminy. Żaden uczeń w szkole nie jest anonimowy.
  • Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa (1798-1845).
Strona główna Drukuj dokument

Zamień rękę a wyćwiczysz samokontrolę. Używając niedominującej ręki do mieszania herbaty, otwierania drzwi czy obsługi myszki, można wyćwiczyć samokontrolę w innych obszarach. Wg ...