wtorek, 7 kwietnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Rufina, Donata

Strona główna » Ciekawostki

Pismo chińskie jest jednym z najstarszych rodzajów pisma i po pewnych modyfikacjach do dziś używanym. Chińczycy piszą w rzędach od góry na dół i od strony lewej do prawej. Ogólna liczba znaków, z których początkowo każdy odpowiadał całemu wyrazowi, wynosi około 50 tys., ale w codziennym życiu jest ich 8-6 tys.

Inne ciekawostki:

• W roku szkolnym 2011-2012 szkoła liczy 233 uczniów, dowożonych autobusami szkolnymi z terenu całej gminy. Żaden uczeń w szkole nie jest anonimowy.
  • Szybkie ogrzewanie potraw w kuchence mikrofalowej możliwe jest dzięki cząsteczkom wody znajdującym się w potrawach.
  • William Henry Harrison był 9. prezydentem USA, najkrócej w historii tego kraju- zaledwie 32 dni. W czasie uroczystości zaprzysiężenia, w 1814 roku, przeziębił się i po 32 dniach zmarł. Wiele lat później jego wnuk Benjamin Harrison został 23. prezydentem USA.
  • Najmniejszą książką na świecie jest tomik poezji T. Szewczenki. Powierzchnia okładki ma zaledwie 0,6 milimetra kwadratowego.
  • W 1669r. alchemik H. Brandt odkrył biały fosfor. Odparował dużą ilość moczu, a pozostałość wymieszał z piaskiem i wyprażył. Otrzymał białą, woskowatą substancję, która świeciła w ciemności niebieskozielonkawym światłem.
Strona główna Drukuj dokument

Jak zmniejszyć kaloryczność makaronu – gotuj go tak by był lekko twardy, wtedy organizm musi włożyć większą pracę w jego strawienie, zużyje więcej energii.