wtorek, 7 kwietnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Rufina, Donata

Strona główna » Ciekawostki

Samurajowie: W feudalnej Japonii szczególnie ważną grupę stanowili rycerze- samurajowie. Postępowali oni zgodnie z zasadami niepisanego kodeksu busido. Słynęli z niezwykłej sprawności fizycznej i perfekcyjnej umiejętności władania bronią, zwłaszcza mieczem.

Inne ciekawostki:

• Angielski jest językiem ojczystym około 500 milionów ludzi. Dla dalszych 300 milionów stanowi on drugi język używany regularnie. Szacuje się, że półtora miliarda ludzi (blisko jedna czwarta populacji Ziemi) opanowała bądź uczy się i używa tego języka jako języka obcego.
  • Gimnazjum zlokalizowane jest na osiedlu mieszkaniowym nieistniejącej już Cementowni WIEK, liczącym około 500 mieszkańców.
  • W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.
  • W jakim kraju europejskim po raz pierwszy zasiadły w sejmie kobiety... Po raz pierwszy kobiety zasiadły w sejmie fińskim. W XIX stuleciu Finlandia znajdowała się pod panowaniem rosyjskim. Posiadała własną konstytucje i sejm. W wyniku tendencji rusyfikatorskich Aleksandra III zawieszono konstytucję , ale przywrócono ja po rewolucji 1905 roku. Sejm fiński uchwalił w 1906 roku nowa ordynację wyborczą, przywracająca kobietom czynne i bierne prawo wyborcze.
  • W roku szkolnym 2011-2012 szkoła liczy 233 uczniów, dowożonych autobusami szkolnymi z terenu całej gminy. Żaden uczeń w szkole nie jest anonimowy.
Strona główna Drukuj dokument

Od kiedy w Polsce znana była herbata: Herbata chińska, właściwie „herba the”-„zioło the” była pod konie XVIII stulecia nowością wprowadzaną w magnackich domach . Ludzie starej daty ...